Saltar al contingut Saltar a la navegació Informació de contacte

L'Ajuntament de Fondarella contribueix en la formació dels seus alumnes per despertar vocacions científico-tecnològiques i enfortir el concepte maker.

L’Ajuntament de Fondarella posa a disposició de l’escola Minyons d’Urgell una impressora 3d per tal de contribuir en la formació dels seus alumnes, per despertar vocacions científico-tecnològiques i enfortir el concepte maker, que ja fa un temps s’està treballant a la nostra escola mitjançant aplicacions mòbils, la robòtica, pensament computacional, experiments físics,… Al mateix temps també s´ha donat a l’escola una col·lecció de boomwhackers que són instruments de percussió molt senzills, formats per un tub de plàstic lleuger i afinat per llargària.

DIJOUS 24 SETEMBRE 2020

L’Ajuntament de Fondarella posa a disposició de l’escola Minyons d’Urgell una impressora 3d per tal de contribuir en la formació dels seus alumnes, per despertar vocacions científico-tecnològiques i enfortir el concepte maker, que ja fa un temps s’està treballant a la nostra escola mitjançant aplicacions mòbils, la robòtica, pensament computacional, experiments físics,…

El món maker és un moviment que dona eines als ciutadans perquè siguin  capaços de crear tecnologia i no només ser-ne mers consumidors. A l’escola aquest moviment també pot aportar  molt, ja que amb aquesta filosofia  es treballa des de l’aprenentatge  significatiu i el pensament creatiu que implica plantejar  solucions diverses i diferents.

Aquesta forma d’apropar l’aprenentatge a l’alumnat  prové dels nostres pares, mares, avis, tiets … de gent de generacions anteriors. En el cicle de la vida d’aquestes persones es donaven situacions, ja sigui per manca de recursos o simplement per temes relacionats amb els seus orígens, que tenien la  necessitat o el costum de fer coses, de fabricar-se peces  de roba, reparar eines, cultivar…

Al mateix temps també s´ha donat a l’escola una col·lecció de boomwhackers. Els boomwhakers són instruments de percussió molt senzills,  formats per un tub de plàstic lleuger i afinat per llargària. Funcionen colpejant-los entre ells o contra altres superfícies com el terra, taules, cadires… han tingut molt d’èxit per ser un instrument fàcil de fer sonar i divertit per les aules. Cada nota del boomwhacker té un color i podem treballar les notes de l’escala, l’harmonia i el ritme.Ttata